Jump to content

How much do you spend on groceries?


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#26 bizikids

Posted 06 May 2012 - 05:28 PM

We are a family of 9. 2 adults + 7 children from 4 months - 14 yrs.
We spend about $500.00 per week and this does not include nappies, wipes or formula for the baby.

#27 hiccamups

Posted 06 May 2012 - 05:45 PM

We're a family of 5.  We spend around $200-400 a week.  Depending on how much organic food or meat we buy.

I have NO idea how people manage to spend so little and yet still eat nutritious meals.  I struggle with what we spend.

#28 hiccamups

Posted 06 May 2012 - 05:47 PM

QUOTE
We don't do special cuts of meat, we stick to chicken breast, chicken legs, chicken wings, mince (pork or beef) sausages for those one off lazy nights, and have one night per week of fish, and a better cut of meat like pork or lamb chops or steak.


We only eat organic meat and local seafood.  This adds substantially to the cost but we eat it sparingly.  Otherwise, it's tinned tuna (not so good for you, I know).

Organic dry goods and veg can also tip the costs substantially.

#29 Chardonnay Buffay

Posted 06 May 2012 - 05:48 PM

QUOTE (MiSS_E @ 06/05/2012, 01:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
I can believe it if that is her location on her profile bar thing. We used to live in the middle of nowhere and paid extraordinary amounts for groceries especially if you wanted to eat healthy fresh produce. Now we spend on average $300 - $350 per fortnight on everything. Not a large family though, there are 5 of us.


Yes that's true. We're 1600km north of Perth, there's 1700 people in our town.  We have a little Woolies but the produce is crap, fruit and vege are old and wrinkly by the time they get here - It's frozen (bread etc) and trucked up here. So I pay $5/ loaf of bread they bake fresh. You're right, I could bake my own to save money! (but don't)

I tend to shop almost every day, so I catch the freshest (but still dismally old) produce off the truck when it comes to town, which is 3x per week. And because I'm in the shop so often, we do end up buying things we don't need!

#30 hiccamups

Posted 06 May 2012 - 05:48 PM

QUOTE
I spend $250/fortnight at the most, that's all there is, if we run out of something then we make do without it until the next fortnight. Right now I am almost out of cheese & eggs and completly out of cooking oil (not something I use often anyway).


That blows my mind.  Even when we don't buy organic everything, there is NO way we could live off $125 a week.

QUOTE
But we don't buy much packaged/processed food, so you'd think that'd help. But I'd say around $300 per week.


This is the same for us.  You'd think making everything yourself would help but actually, we spend far less if we buy processed foods.  Fresh food is not so cheap when you can buy a sachet meal for $2.95 and bang it with rice.

Edited by *howls*, 06 May 2012 - 05:52 PM.


#31 nobleme

Posted 06 May 2012 - 09:24 PM

We spend about $700 a month. So approx $175 a week. That includes fruit and veg, meat (I don't eat meat and everyone else doesn't eat a lot), and we don't need to buy Nappies or formula.
That's for 2 adults, 6yr, 5yr, 3yr and 2 yr.

I think I may up it $200 a week soon. The boys are starting to get an appetite  biggrin.gif

#32 CafeCat

Posted 07 May 2012 - 09:49 AM

2 adults and 5 kids ( 3 moving into the teen years).

I have never tallied up what we spend at the store on groceries. I think I would be too scared. I don't have time to 'specials' shop so I tend to grab everything I need in the one store - the fresh food people  rolleyes.gif We eat a lot of chicken, heart smart mince and some steak. Fresh fish rarely as I need to go to another store to get it as the supermarket doesn't have a 'fresh' seafood section. I let the kids buy whatever fruit they want. Breakfast cereals I buy on special. I am conscious of what I am purchasing so we have enough to create meals throughout the week but at the same time I am a little blasé with cost: if we want to eat that I will buy it.

We can easily spend about $300 and then do a $100 + $50 top up shop in one week. When two loaves of bread go in one day it is no wonder we are always buying groceries. Dh will sometimes stop to pick up milk and bread but end up spending $50 on other stuff too.

We tried using Farmers Direct and while it was handy having it delivered we could never judge how bread/milk the kids would go through so we would either have too much or be running to the store - which defeated the purpose of having it delivered.

#33 7girly-girls

Posted 07 May 2012 - 10:32 AM

_

Edited by 7girly-girls, 16 June 2014 - 12:06 PM.


#34 BusyMum2014

Posted 08 May 2012 - 11:16 AM

I have a family of 7...5 kids ranging from 11 down to 6mths. I spend around $250 a week including formula and nappies but would easily spend another $100-$150 a week on fresh fruit, veg, bread and milk.

#35 mummy+8

Posted 08 May 2012 - 02:16 PM

hi there. this is the first time i have had anything to say here. i have eight beautiful kids,  girls 17 and 12 and boys 15, 10, 6, 4, 2 and 5 months. my grocery bill is usually around $300 at ht ebig shop and then at least another $50 to $100 throughout the week for bread etc. our biggest costs are milk, toilet paper and apples. this amount includes nappies for 2 and formula as well as pet food etc. i have tried a number of times to get it below this but am now happy biggrin.gif if it stays below $350. the only upside is the amount of flybuys points i get.

#36 unicorn

Posted 08 May 2012 - 04:48 PM

QUOTE (*howls* @ 06/05/2012, 05:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
That blows my mind.  Even when we don't buy organic everything, there is NO way we could live off $125 a week.



This is the same for us.  You'd think making everything yourself would help but actually, we spend far less if we buy processed foods.  Fresh food is not so cheap when you can buy a sachet meal for $2.95 and bang it with rice.


I find the same thing for good quality food, I like to buy locally grown or produced where possible, make it locally grown organic food and it costs a bomb. I have given up on trying to stick to a grocery budget for that reason. With 3 teen boys and a hyperactive 7yo DD, it is a case of quality over budget. I do tighten up in other areas to cover it, like phone and power.

#37 katbalou

Posted 08 May 2012 - 05:25 PM

QUOTE (caesie'n'linc @ 06/05/2012, 03:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
2 adults & 3 kids here.  Kids are 9yrs, 6yrs & 3yrs...9yr old eats as much as I do, sometimes more LOL

I spend $250/fortnight at the most, that's all there is, if we run out of something then we make do without it until the next fortnight.  Right now I am almost out of cheese & eggs and completly out of cooking oil (not something I use often anyway).

My main grocery shop each fortnight is around $200, sometimes less.  The other $50 is there to top up on fresh bread, milk, fruit & vege as needed, I don't have the space to store a full fortnights worth of that stuff.

I bake from scratch.
The closest to a jar/packet mix is the $1.30 jar of pasta sauce from Aldi (that's my one lazy night meal a fortnight), or a sachet of taco/burrito seasoning.
I don't meal plan before I shop, instead I make sure I always have the basics in the pantry/fridge and I meal plan according to what meat/vege are on special as I shop.
I buy a couple of roasts a fortnight, they are a cheap way to cover a couple of dinners or dinner & a few lunches.
We have lots of veges with dinner, often have salad with lunch and a couple of pieces of fruit each every day.

This is me to a 't', even down to the $1.30 jar of pasta sauce from Aldi.  That's about how much we spend (initially about $200 for the main shop, and $50 top-up for veges etc).  Same number and approx. ages of kids.  If we run out, we run out (unless it's an absolute staple like bread or milk or veg).   If it wasn't for Aldi, we'd be stuffed. It's great for stuff like crackers, cereal, cheese ($6.70 for kg of tasty), and butter which my 3 boys devour daily.  I get the 1 kg bags of frozen basa for $7 which the kids love.  I would prefer to buy Australian fish, but I can't afford it.

I'm vegetarian - but I make home-made chicken nuggets, chicken rissoles, spag bol etc, and my own vege patties out of just about anything.

#38 DEVOCEAN

Posted 08 May 2012 - 05:34 PM

For 3 adults, 1 teen and one 8yr old we spend $400 some months and $500 -$600 every 2 or 3 months when we stock up on dog food and meat and a few other things.
DD18 spends about $20/week on food for work. She has been into the salads with avocado and shredded chicken meat etc. as she needs to eat a little differently now she works 8 or 9hrs a day and then trains twice a week etc.

#39 KristyMum-

Posted 12 May 2012 - 01:20 AM

6 here.  Well, 2 adults, 4 children (one who eats all the time and he's 3 lol) and 5 chooks.

We were at about $150 a week but I've done a 5 week menu plan and am tracking spending just to see what is now.  So far so good.

eta that's bulk dry goods, usually a bulk organic beef delivery, local grocer f&v, almost zero commercial cleaning products, Diva/Lunette, reusable nappies (now tt though), washable wipes, eco/organic where we can etc  I make from scratch a fair bit and we bake a lot.  We're upping what we can produce in f&v in the garden and the girls were laying 6 eggs a day (they're older now and we've lost a couple so it's nowhere near that amount any more).

Commercial cleaning products and disposable products can make a huge difference to a shopping bill.

Edited by KristyMum-, 12 May 2012 - 01:25 AM.


#40 Mumma Mash

Posted 16 May 2012 - 09:27 PM

2 adults + 4 kids aged 5,4,2&9mths.

We spend about $300-$350 p/f , this includes formula nappies for both little kids and bigger kids night nappies sad.gif am looking forward to the day where the big kids don't need nappies.

I buy pretty much home brands and cook all snacks.

#41 SummerStar

Posted 17 May 2012 - 09:44 PM

We have 4 kids (13, 11, 8 & 9 months) plus me and hubby, we spend up to $200-$250 a fortnight for the big shop then $100 on the week in between for the extra top up. So $300-$350 a fortnight all up for the 6 of us.

#42 ryoskii

Posted 20 May 2012 - 02:28 PM

4 Adults here and a baby so about 450 a week. My brother who I live with is a fussy eater and we also have a vegan so most nights we cook up to three different meals.

#43 *~*ME*~*

Posted 20 May 2012 - 02:40 PM

$350 a week, includes Nappies and wipes. I have to buy Lactose free milk for my DS2 which is $2.60 a litre, i buy 4 litres of that.

we are a family of 6

#44 MummyTo5

Posted 22 May 2012 - 07:44 AM

There is 6 of us but only buy nappies for our youngest as i BF and we spend about $200 a week..




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

 

Win a copy of 'Breakfast, School Run, Chemo'

To celebrate the launch of EB member and contributor Julia's Watson's first book, we have five copies of Breakfast, School Run, Chemo give away.

Electronic tags may keep newborns safe

The possibility of using electronic bracelets for mothers and their newborn babies is being investigated by Adelaide's Women's and Children's Hospital. 

Baby steps: when your little one starts walking

As a parent there are so many milestones to look forward to. That first smile, first word - and, of course, that first step.

Julia Watson's new book 'Breakfast, School Run, Chemo'

Tomorrow my friend Julia launches her first book. And while we're all overjoyed, the success is tinged with sadness. You see, Julia has stage 4 bowel cancer.

How not to name twins

Call me boring, but I don't think that when it comes to choosing my twins' names is the right time to use a good pun.

Fun Sunny Life pool inflatables just for babies

The babies of 2015 will thus be thrilled to paddle their happy baby legs in these brand new flamingo and swan baby inflatables.

Breastfeeding basics for beginners

Here are 10 tips to help make breastfeeding successful and stress free for both you and your baby as quickly as possible.

Girl smothers baby brother with peanut butter

This mum had a big clean up job on her hands.

How to hide those under eye shadows

Pandas are the only ones who benefit from under-eye shadows. If you're not fluffy and cute, you'll just look tired.

Young mum dies after being denied pap smear

A mother has died after she was denied a pap smear because she was deemed "too young" to need it.

Birthday cakes banned at childcare centre

A childcare centre in Sydney has banned birthday cakes after parent complaints about excessive sugar and children with allergies being left out.

Triplet surprise for newlyweds

As the radiographer moved the wand over her abdomen, Shelley King got the surprise of her life.

3 yummy Thermomix baby and toddler recipes

Louise Fulton Keats shares her recipes for babies and toddlers, including corn and sweet pikelets, pumpkin and pea risotto, and cheesy bunny biscuits.

Man arrested over toddler Nikki's death

A 31-year-old man has been arrested over the death of two-year-old Nikki Francis-Coslovich in Mildura.

Adoption ban on pregnant women to be lifted

Pregnant women will no longer be barred from adoption waiting lists in NSW, after the Baird Government decided the practice was discriminatory.

Are you getting enough magnesium?

Magnesium is the fourth most abundant mineral in the body, but we don't talk enough about it and the vital role it plays in great health and energy, as well as disease prevention.

5 workplace lessons for new parents

Take heart in these principles that will transfer seamlessly from the workplace into your new life as a parent.

Mums to follow on Instagram

A creative outlet for many, there are some savvy women complementing their blogs and businesses with riveting Instagrams feeds. We've chosen a few which have bucketloads of appeal; there are some big time players and some smaller local ones, and they each bring their special brand of magic to the Instagram experience.

Review: The Volvo 2015 XC90 SUV has all the safety features your family needs

The new Volvo XC90 SUV's focus on keeping you safe does not come at the expense of comfort in the XC90.

Kim Kardashian reveals she may have hysterectomy

Kim Kardashian has revealed complications during pregnancy means she might have to have a hysterectomy after the birth of her second child.

Why late night snacks wreak havoc on weight loss

 Loath as you may be to admit it, chances are that at some point you have found yourself in the kitchen late at night, devouring food.

Toddler twins pretend to be asleep to fool mum

They say twins have a unique connection. If this cute clip is anything to go by, these toddler sisters like to use their special bond to try to fool their mother.

Dad bags: 10 picks for out and about

Getting out of the house is a big priority in the early years of parenthood and you need to take a well-stocked kit with you. We've chosen 10 of the best nappy bags sure to appeal to dads in style and function.

Win a Mountain Buggy Swift

To celebrate Essential Baby reaching half a million Facebook fans, we have a Mountain Buggy Swift to giveaway to a lucky fan.

Get your FREE Baby & Toddler Show ticket!

Get your free ticket to the Sydney Essential Baby & Toddler Show for September 25-27 - register online now.

 
Advertisement
 
Advertisement
 
 
 

What's hot on EB

Dads who do their share have more sex: study

For women trying to encourage their partners to take more interest in fatherhood, it could be the ultimate incentive.

Think you might have IBS, coeliac disease or Crohn's?

Conditions affecting the gastrointestinal tract are common in modern humans, and many are on the rise - including irritable bowel syndrome (IBS), inflammatory bowel disease (IBD) and coeliac disease.

Couple poses for newborn shoot with adorable puppy

Tired of being asked about their baby-making plans, Australian couple Matt and Abby decided to give a creative answer.

The exercises you know you should be doing (but probably aren't)

I bet your to-do list today is long. But somewhere on that massive list, are you making time for your pelvic floor?

This baby really loves the family cat

Some babies get excited when mum or dad come to get them from their cot after a nap.

Designer kids clothing good enough to eat by Oeuf

Even if you aren't heading to the Northern hemisphere in the next six months, you can't help but love the amazing food-themed knits for babies and kids by cult kids brand Oeuf.

Early exposure to peanuts recommended for allergy prevention

A paediatricians' group is recommending that infants at high risk of peanut allergies be given foods containing peanuts before they turn one.

Home brand foods contain less salt than pricier rivals

Supermarket home brand foods, long derided as cheap and inferior, contain far lower levels of salt than pricier, branded rivals, new research shows.

Nannies for hire, wherever you're flying

Ever dreaded the prospect of a long flight, dreaming about how wonderful it would be for a nanny to entertain the kids?

Couple poses for newborn shoot with adorable puppy

Tired of being asked about their baby-making plans, Australian couple Matt and Abby decided to give a creative answer: with an unusual photo shoot with their 'baby', a groodle (poodle/golden retriever cross) named Humphrey. The talented Elisha from Elisha Minnette Photography caught all the precious shots.

Is it okay to name your baby with a sense of humour?

My husband was sure that Danger was a good option for a boy. And as the pregnancy progressed, it actually started to sound really good.

Woman gives birth after having her own mother's uterus transplanted

In a world first, a healthy baby has been born from the same womb that nurtured his own mother.

So hot right now: double-barrelled baby names on the rise

It's one way to make your baby stand out from the pack – giving them not one, but two first names.

Second time around: is it really better the devil you know?

When I fell pregnant with my second child I was, naturally, very excited. Then it all started to come back to me - and I freaked.

Shopping with kids: breaking the pester-power cycle

You're out shopping with your little one and they're incessantly whining that they want a treat. It's easy to say no ... the first time, at least.

How did we have babies before apps came along?

Three months ago, my wife, Chrysta, and I were driving along Melrose Avenue in Los Angeles when she let out a harrowing cry.

When your toddler disagrees

There comes a time when your child starts having different views to you. I didn't realise that time would come so soon.

Win a Pacapod this Father's Day

To celebrate dads and families, we are giving away a Picos Pack from Pacapod Australia filled with a few extra goodies ENTER NOW

 

FREE TICKET

Discover the magic of the LEGO® DUPLO® Play Area in Sydney

Get your free ticket to The Essential Baby & Toddler Show and save $20 - register online now!

 
Advertisement
 
 
Essential Baby and Essential Kids is the place to find parenting information and parenting support relating to conception, pregnancy, birth, babies, toddlers, kids, maternity, family budgeting, family travel, nutrition and wellbeing, family entertainment, kids entertainment, tips for the family home, child-friendly recipes and parenting. Try our pregnancy due date calculator to determine your due date, or our ovulation calculator to predict ovulation and your fertile period. Our pregnancy week by week guide shows your baby's stages of development. Access our very active mum's discussion groups in the Essential Baby forums or the Essential Kids forums to talk to mums about conception, pregnancy, birth, babies, toddlers, kids and parenting lifestyle. Essential Baby also offers a baby names database of more than 22,000 baby names, popular baby names, boys' names, girls' names and baby names advice in our baby names forum. Essential Kids features a range of free printable worksheets for kids from preschool years through to primary school years. For the latest baby clothes, maternity clothes, maternity accessories, toddler products, kids toys and kids clothing, breastfeeding and other parenting resources, check out Essential Baby and Essential Kids.